IN SWEDISH | IN ENGLISH
 

Goda råd vid köp

 

Goda råd vid köp av hifi (provlyssning/test innan köp):
När det är dags att köpa ny utrustning så är det många som springer runt i
butiker och lyssnar för att hitta just sitt ljud. Här följer några tips man ska tänka på när man provlyssnar högtalare:

 

 

Provlyssning högtalare

 

  • Se till att lyssna på samma volymnivå på alla högtalare. Om den skiljer tenderar man otvivelaktigt att föredra de högtalare som spelar högre, här visar forskning att en skillnad på endast 1-2 dB kan göra den avgörande skillnaden. Så den klassiska A-B switchen (mekanisk växling vid lyssning mellan två högtalare) är förstklassig hjälp särskilt om man switchar ofta mellan högtalarna. Hur högt högtalaren spelar beror på både verkningsgrad och impedans, och hur högt en högtalare kan spela har absolut inget med dess kvalitet att göra (läs kapitlet om verkningsgrad). Idealet vid valet är att ha en förstärkare till varje högtalare och exakt nivå justerad med en DB mätare.
  • Se till att förstärkaren är inställd på ”flat” karaktär så ni endast lyssnar på högtalarens karaktär och inte förstärkaren.
  • Se till att förstärkaren är neutral i ljudkaraktären, icke neutrala förstärkare som tex vissa rörförstärkare bör undvikas.
  • Olika karaktär på högtalare kan vara väldigt missvisande och olika karaktär gör det också svårt att ställa in en i genomsnitt likvärdig nivå. Har högtalarna olika karaktär, lyssna lite längre emellan varje koppling mellan högtalarna.
  • Den klassiska ”hängmattan” är väldigt lätt att fastna för när man lyssnar i butik, men det är ett ljud man snabbt tröttnar på.
  • Lyssna på egna skivor som håller hög klass och gärna med olika karaktär och typer av musik.

 

Se till att era referensskivor har en neutral karaktär, många inspelningar är färgade från mixningen i studion och ger därför lätt ett missvisande slutresultat vid lyssning i högtalare. Typisk gles, lättklingande musik är relativt lätt att få att låta bra och är ej krävande för högtalarna i samma utsträckning som mer tät musik, gärna på lite högre volym, läs rock etc. Rock/Hårdrock-skivor är generellt sämre inspelade så detta måste tas hänsyn till vid provlyssningen.

 

Det största problemet med provlyssning i butik är återigen rummet (läs kapitlet om rummet) eftersom det ger så stora skillnader i karaktär, framförallt i basen. Högtalarna kan låta övertygande i butiken men mediokert hemma i ert rum. En bra lösning är att låna hem och testa, men begränsningen är att ni kanske inte har något att jämföra med.

Eftersom rummet spelar så stor roll i basen anser vi att provlyssning av subwoofers i stort sett är bortkastad tid eftersom det normalt finns många inställningsmöjligheter på en subwoofer. Det blir väldigt komplicerat och tidskrävande även för en mycket erfaren lyssnare att dra några konkreta slutstatser av provlyssning i butik.
Vid provlyssning av subwoofers i butik eller hemma ska justeringar göras med stor noggrannhet och en ändring av tex fas eller gränsfrekvens ska även kompenseras med en nivåjustering eftersom gränsfrekvens och fas direkt påverkar den totala energin.

 

Rätt inställning av fronthögtalare och subwoofer är kritiskt, tex kan en A/ B test mellan två subwoofers där A är felfasad bli fullständigt missvisande. Även om båda subwoofers står på fas 0 grader så kan den ena ha en intern fasvridning, detta är alltså ingen garanti att båda har samma fas. Även gränsfrekvensvärdet påverkar fasen.
Två olika subwoofers får heller ej samma förutsättningar bara för att man ställt in värdet 100Hz på båda, här påverkar även elementets karaktär, lådkonstruktion och branthet på filter.
Det enda man kan testa i butik är en jämförelse hur högt de spelar innan de låter illa men även här bör inställningarna vara så lika som möjligt för att testet ska bli så rättvisande som möjligt.

 

Många högtalare konstrueras för att sälja i butik och inte låta optimalt. Många märken bygger sina högtalare för att låta bra i butik genom att ha låg impedans, hög verkningsgrad och hängmatte-karaktär på ljudet. Vid en direkt switchning mellan två högtalare där en högtalare A har låg impedans, hög verkningsgrad och hängmatta karaktär (höjd basnivå och diskantnivå) jämfört med en högtalare B som har hög impedans, låg verkningsgrad och rak frekvensgång. Vid dessa två ytterligheter så låter A vid en snabb jämförelse klart högre och mer klart och detaljerat medans B spelar lågt och innestängt. När man däremot installerat högtalarna i hemmet kan man snart bli väldigt trött på karaktären i A medan karaktären i B vinner i längden.


Finns endast en förstärkare att tillgå så lyssna lite längre mellan varje koppling mellan högtalarna.

En liknelse:


En TV som i butiken har färgen, kontrasten och skärpa väl inställt jämfört med en modell som har nerskruvade värden, ser mycket trevligare ut i butiken, men detta kan bero på att butiken vill sälja just denna TV och inte den som egentligen är bättre.
 

Därför har vi istället Buy & Try vilket ger dig 3 veckors testperiod så du i lugn och ro kan provlyssna i sin rätta miljö därför en optimal möjlighet att bli helt nöjd med ditt köp .
Läs mer om Buy & Try >